PIRINÇ HANI (RICE KHAN)

PIRINÇ HANI (RICE KHAN)

PİRİNÇ HANI
PİRİNÇ HANIII.Bayazıd tarafından 1490-1508 yılları arasında yaptırılmıştır İstanbul'da II.Bayazıd'a ait olan Külliyeye gelir getirmesi için Bursa'da yaptırılan iki handan biri olup diğeride Koza Han'dır
Mimarları Sultan Şah Oğlu Yakup Şah ve Abdullah Oğlu Ali'dir eski kayıtlarda "Pirinç Hanı" Cedid-i Sani"Han-ı Cedid-i Evvel adları ile anılmıştır Eskiden Tahıl özellikle de Pirinç satılan bir Han olduğu için daha çok "Pirinç Hanı"ismiyle anılmaktadır Kare planlı bir avlu etrafında yer alan iki katlı Han'ın her iki katındaki odaların önlerinde Revaklar bulunmaktadır 1983-2004 yılları arasında yapı esaslı bir onarım görmüştür 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası olarak ilan edilen alan içerisinde yer almaktadır

 PIRINÇ (RICE) KHAN
PİRİNÇ HANIThis khan was built by bayazıd II. between 1490 and 1508 it is one of two khans built in Bursa in older to provide income to a Külliye in İstanbul owned by Bayazıd II. the other one howaver is"Koza khan the cevered silk bazaar its architects are Yakup Shah the son of Sultan Shah and Ali the son of Abdullah in historical records it is mentioned as "Pirinç Khan"Han-i Cedidi Sani"and Han-i Cedidi Evvel"as former times cereals especially rice were sold in this khan it mostly is mentioned as "Pirinç Khan"(or the Rice Khan"this two floor khan is stuated around a Square plan courtyard at both floors there are riwaqs in front of all rooms this structure was thoroghly renovated between 1983 and 2004 this khan is located within a site whic was inscribed on the UNESCO World Haritage list in 2014.


PİRİNÇ HANI

PİRİNÇ HANI

PİRİNÇ HANI

PİRİNÇ HANI

PİRİNÇ HAN NASIL GİDİLİR YOL TARİFİ AL
HOW TO GET THE RICE HAN GET DIRECTIONS

Yorum Gönderme

6 Yorumlar

 1. Bursa'nın tarihi yapılarından birini daha öğrenmiş olduk :) Tabi gezip görmenin yeri apayrı olur ama yine de bir bilgilenme açısından çok iyi oldu bu yazıyı okumak. Pirinç Hanı ile ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Kaleminize sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tarihi Yeşil Bursa'nın güzellikleri yazmakla bitmez size tavsiyem yerinde görmek olacaktır ..
   güzel yorumunuz ve sayfa ziyeretiniz için teşekkür ederim..

   Sil
 2. Demek hanın içinde pirinç satıldığı için bu ismi almış, bilmiyordum. Ayrıca UNESCO Dünya Mirası içinde olduğunu da öğrenmiş oldum, teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. sadece pirinç değil kuru bakliyat gillerin o dönemde ciftçilerin ürünlerini satabildiği bu günkü hal dediğimiz tarihi mekanlardan biri...ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim ..

   Sil
 3. Bursa tarihimiz açısından çok büyük önem arz eden illerimizden bir tanesi ve istanbul'a yakın olması hasebi ilede bir ticaret ağı ve merkezi dir. Bursa da çok fazla olmada gezme frısatım olmuştur her bir köşesinde farklı güzellikler barındırmaktadır.Tarihi prinç hanını diğer adıyla koza hanın tanıtımı için çok teşekkür ederiz.

  YanıtlayınSil
 4. eşşiz tarihi mekanları özgün osmanlı mimarını ender görebileceğimiz en şanslı şehirlerden biri bursa bu arada pirinç hanı ve meşhur koza han ayrı ayrı hanlardır ve ikiside günümüze kadar gelen ender eserlerden biridir...sayfa ziyareti ve yorumunuz için çok teşekkür ederim arkadaşım ..

  YanıtlayınSil

Makale ve Site Hakkında Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşırsanız Seviniriz..
We would appreciate it if you share your thoughts about the article and the site with us ..