BALİBEY HANI BALIBEY KHAN

BALİBEY HANI BALIBEY KHAN


BALIBEY HANI 
Fatih Sultan Mehmed ve 
II.Bayazıd dönemi devlet adamlarından Hamza Bey'in oğlu Bali bey tarafından Yenişehir'deki Cami ve İmaretten oluşan Külliyesine Gelir getirmek amacı ile inşa ettirilmiştir Balı bey 1493 yılında vefat etmiş ve Karacabey'deki Türbesine defnedilmiştir Ticaret yapılarının yoğun olarak bulunduğu Tarihi Çarşı ve Hanlar bölgesinin en batısında yer alan Balı bey hanı 19 yüzyılda "Vasif Paşa Hanı"adıyla da anılmıştır Kuzey doğuya meyilli bir alan üzerine inşa edilmiş olan yapının doğusu iki batısında yamaca yaslanmış durumdaki bölümü ise üç katlıdır Bursa daki Hanlar içinde üç katlı olarak inşa edilmiş tek Handır Hanın üç katlı ve avlusunun çevresindeki tüm katların Revaklı bir düzenleme ile tasarlanması dönemi için oldukça ileri bir uygulamadır yapının ortaya çıkarılması için 1984 yılında başlatılan çalışmalar sonucunda 2006-2009 yılları arasında Bursa Büyük Şehir Belediyesi tarafından restore edilmiştir.

BALIBEY KHAN
BALIBEY KHANThis khan is built by balı bey son of hamza bey one of  the statesmen during the reigns of Mehmed the conqueror and Bayazıd II.in order to provide earnings to the Külliye in Yenişehir which consists of a mosque and a soup kitchen bali bey died in 1493. he was buried in his mausoleum in Karacabey Balıbey khan is situated at the westmost section of the of the historical covered bazaar and the khans area where we can find a higs concentration of commercially used structures in the 19th century it
was also called "Vasıf Paşa Khan"this structure is built on a area with an inclination to the northeast ıt consists of two floors at its east and of there floors at its west where it leans on the slope this khan is the only there floored khan in Bursa with its there floors and its design of all floors surrounding its courtyard being builtwith riwaqs this khan is a quite advanced application of its period to make this structure stick out first work were made in 1984. then betwen 2006 and 2009 this kahan was restored by Bursa Metropolitan Municipality.

BALIBEY KHAN

BALIBEY KHAN

Yorum Gönderme

4 Yorumlar

 1. Balibey hanını duymuştum ama gitmek görmek nasip olmadı 500 senelik bir eser tadilat ve yenileme de güzel olmuşa benziyor bilgilendirme için çok teşekkür ederiz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. otantik tarihi ve içindeki kafeleri ile mükemmel bir mekan...değerli yorum ve ziyaretiniz için teşekkürler

   Sil
 2. Balıbey hanı hakkında bilgim yoktu sayenizde bilgi edindim.cok güzel bilgilendirici bir yazı olmuş.Kaleminize sağlık

  YanıtlayınSil
 3. Tarihi Bursa'nın en işlek merkezinde bulunan içinde birbirinden güzel kafe'leri ile meşhur bir mekandır değerli yorumunuz için teşekkür ederim

  YanıtlayınSil

Makale ve Site Hakkında Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşırsanız Seviniriz..
We would appreciate it if you share your thoughts about the article and the site with us ..