YEŞİL TÜRBE THE GREEN MAUSOLEUM

YEŞİL TÜRBE THE GREEN MAUSOLEUM

YEŞİL TÜRBE THE GREEN MAUSOLEUM
YEŞİL TÜRBEYeşil Külliyesinin en tanınmış yapısı olan Türbe 1421 yılında Çelebi Sultan Mehmed tarafından Hacı İvaz Paşaya yaptırılmış Türbe "Yeşil"adını literatüre "Üretilmesi İmkansız Seramik"olarak gecen Mavi Yeşil Turkuaz renkli İznik Çinilerinden almıştır duvarla Beş bölüme ayrılmış bir kriptaya (Mezar Odası) sahip olan Türbe Sekizgen gövdelidir dıştan cephelerinde ve pencere alınlıklarında Mavi Beyaz Çiniler ile Hadis-i Şerifler yer almaktadır Çivi kullanılmadan birbirine geçme yöntemi ile (Kündekari) oluşturulmuş Ahşap kapısında Külliyedeki Ahşap işlerin Ustası olarak "Amel-i Hacı Ali Bin Ahmed-i Tebrizi" ibaresi vardır ayrıca diğer Ustaları Nakkaş Ali Bin İlyas Ali ve Mehmed El Mecnun dur Türbede Dokuz Adet Sanduka bulunur Çelebi Mehmed'in Sandukası ve Mihrap kabartma Sarı Lacivert ve Beyaz Çinilerle kaplıdır diğer Sandukalar Çelebi Mehmed'in Şehzadeleri Mustafa,Mahmud,Yusuf Çelebiler ile Kızları Selçuk Sitti Ayşe Hafsa Sultanlara ve Sütannesi Daye Hatuna Aittir Türbe 2005-2009 yılları arasında restore edilmiştir yapı 2014 yılında UNESCO Dünya mirası olarak ilan edilen alan içerisinde yer almaktadır 


THE GREEN MAUSOLEUM
YEŞİL TÜRBEThis mausoleum which is the most known within Yeşil Külliye was built in 1421 by Çelebi Sultan Mehmed its sponsor is Hadji İvaz Pasha this mausoleum is called "Yeşil" or "Green"thanks to the blue green and turquoise coloured glazed İznik tiles "ceramics whose manufacturing was impossible according to literature this mousoleum is built with an octagonal body and has a crypt separated by walls into five sections on its outside facades and on its windows pediments there are blue white glazed tiles and Hadis-Şerif writings in its wooden door built with the marquetry method without using a single nail "kundekari" there is the wording "Amel-i Hadji Ali Bin Ahmed-i Tebrizi"stating the name of the Külliye's master craftsman for fine woodwork the other master craftsmen are miniaturist Nakkaş Ali Bin İlyas Ali and Mehmed El Mecnun respectively in this mausoleum there are nine sarcophagi the sarcophagus of Çelebi Mehmed and its Mihrap are covered with yellow dark-blue and white raised glazed tiles the other sarcophagi are those of the sons of Çelebi Mehmed Prince Mustafa Prince Mahmud and Prince Yusuf and of his daughters Selcuk Sitti Ayşe and Hafsa Sultan as well as for their foster mother Daye Hatun this mausoleum was restored between 2005 and 2009 this mausoleum is located within a site which was inscribed on the UNESCO WORLD haritage list in 20014.
YEŞİL TÜRBE

YEŞİL TÜRBE

YEŞİL TÜRBE

YEŞİL TÜRBE

YEŞİL TÜRBE

YEŞİL TÜRBE
YEŞİL TÜRBE NASIL GİDİLİR YOL TARİFİ AL
HOW TO GET THE GREEN TOMB GET DIRECTIONS

Yorum Gönderme

4 Yorumlar

 1. Makaleleriniz genellikle uzun oluyor. Bu defa tam bana göre. Aslında, tüm paylaşımlarınız için geliyorum ama tamamını okuyamadığım için yorum bırakamıyorum. İşlediğiniz konular ve verdiğiniz bilgiler çok değerli haliyle okuyup anlamak için odaklanmak lazım. Kısa süreler için bilgisayarımın başına geçtiğim de uzun yazıları okumak beni zorluyor. Bir kaç bölümde paylaşılırsa okunması daha verimli olur diye düşünüyorum. Elbette, karar sizin.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. blogger işine başlarken benim için bir hobi idi ancak ilerliyen zamanlarda bu bende hobi olmaktan cıktı uzun zamandır blog siteyle meşgul olduğum için bir çok şeyi aştım bloğumun ana teması tarih üzerine olduğu için yalan yanlış bilgiler paylaşmaktan ve kopya içeriklerden kendimi uzak tutuyorum net bilgilere dayanarak yazmak zorunluluğunu kendimde hissettiğim için mecbur uzun olmak zorunda makalelerim ve birde diğer yüzü olaki bir öğrenci tesadüf eseri benim sitemden ders hazırlayıcı bilgi almak zorunda kalırsa yalan yanlış dolma bilgilere sahip olmasını kesinlikle istemem....sayfa ziyareti ve güzel yorum ve öneriniz için teşekkür ederim saygılar..

   Sil
 2. Çok güzel düşünmüşsünüz ne zaman blog yazsam makale tarzı olan yazılarım başarılı oldu. Bence sitenizin iyi bir geleceği var. Bloguma beklerim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. değerli yorumunuz ve sayfa ziyaretiniz için teşekkürler en kısa zamanda sayfanızı ziyaret edeceğim ..

   Sil

Makale ve Site Hakkında Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşırsanız Seviniriz..
We would appreciate it if you share your thoughts about the article and the site with us ..