BURSA'LILARIN GÖNLÜNE TAHT KURMUŞ HEYKELİ DİKİLEN TEK DELİMİZ

BURSA'LILARIN GÖNLÜNE TAHT KURMUŞ HEYKELİ DİKİLEN TEK DELİMİZ

DELİ AYTEN

; (CRAZY AYTEN)

CRAZY AYTEN
Bursa'nın orta Kuşak insanların tanıdığı yeni nesil kuşak gençlerin tanımadığı ve Bursa'mızla özdeşleşmiş Tarihimizde ilk heykeli dikilen Delimiz.

1935 Yılında Bursa Kamberler İlçesinde doğan Deli Ayten'in asıl adı Ayten Şenaşık'tır 14 Mart 1992 Tarihli olay Gazetesinde Ölümü üzerine Yayımlanan Haberde Yaşam öyküsüne ilişkin şu bilgiler verilmiştir "Anlatılanlara göre 3 Yaşında Menenjit geçiren ve yaşı İlerledikçe hastalığının olumsuz izleri silinen Ayten Şenaşık genç kızlığa adım attığı 13-14 yaşlarında aynı Mahallede oturan ve
kendinden Beş yaş büyük olan Çümbüş Hasan'a Aşık olur ancak Ailesi Ayten'in tüm ısrarlarına karşın Çümbüş Hasan ile evlenmesine izin vermez Alkolik olduğu belirtilen sevgilisiyle evlenemeyen Ayten'in akli dengesi yavaş yavaş bozulur Ailesi kapı kapı derman ararken bir Doktor "ancak sevdiği kişi ile evlenirse düzelir der"Aileside Ayten'i sevdiği adam ile evlendirmek zorunda kalır ne diller destan bir düğün ile dünya evine giren Ayten artık düzelemez aradan 1,5 yıl geçtikten sonra genç damat Cümbüş Hasan evi terk eder ve kendini içkiye verir bir süre sonrada ölür eşinin ölümü ile yıkılan Ayten de avare avare Sokaklarda dolaşmaya başlayınca adı "Deli Ayten'e çıkar" son yıllarında Hastalığı da artan Ayten omuzlarına astığı renk renk Çantaları ile özellikle Ramazan Aylarında Davul çalarak sokak sokak dolaşmaktaydı genellikle zararsız ve kendi halinde olmasına karşın kızdırıldığı zaman saldırgan olabiliyordu Kamberler (Kızyakup) Mahallesinde'ki Kulübesinde 12 Mart 1992 günü ölü bulunan Ayten ertesi günü Ahmed Daı Camisinde kılınan cenaze namazından sonra Pınarbaşı Mezarlığında defnedilmiştir.


CRAZY AYTEN

CRAZY AYTEN
The real name of Deli Ayten who was born in Kamber neighborhood of Bursa in 1935 Was Ayten upon her death the following information on her life is given in olay newspaper 14"march 1992 "According to the rumors Ayten Şenaşık who suffered from meningitis when she was 3 years old and had the negative marks of the illness  faded  away during the course of the time fell in love at the neighborhood and was five years older than her her family despite all her insistence simply did not give their blessings for Ayten to marry with Cümbüş Hasan the mental balance of Ayten had slightly disrupted as she couldn't marry with her dearling who was allegedly alcoholic while her family was desperately
searching for a cure a doctor counseled she would be healed only if she marries with her beloved one her family then felt obliged to enable them to unite their lives however Ayten who got married with a fairy tale wedding ceremony could not get any better after 1,5 year the young groom Cümbüş Hasan left the house hit the bottles and died after a short time Ayten devastated (literary means crazy) Ayten whose mental problems progressed negatively in the last years was wandering colorful bags on her sholder and beating a drum especially during Ramadan although she was harmless and inoffensive in general she would be violet when annoyed  found death in 12"March 1992 in her barrack at Kamberler (kızyakup) neighborhood Ayten Was buried in Pınarbaşı after the funeral prayer perfomed in Ahmed Daı Mosque in the following day.

CRAZY AYTEN


Yorum Gönderme

8 Yorumlar

 1. Merhabalar.
  Ayten'i, hikayesine göre, bu dünyaya gelmiş-geçmiş şanssız insanlardan biri olarak kabul ediyorum. Çünkü Ayten için, ona uygun bir kelime bulamıyorum. Ayten, ne çocukluğunda geçirdiği menenjit hastalığını, ne de bu hastalıktan sonra ki yaşamının böyle olmasının kendi tercihi olmadığı gibi, bu yaşamın siparişini de vermedi. Ayten de diğer insanlar gibi şanslı olabilir ve mütevazi bir yaşam sürebilirdi. Şimdi dünyaya gelirken bile adaletin, eşitliğin, merhametin, vicdanın olmadığı bu dünyanın neyini seveceğiz? Neyinin peşinde koşturacağız? Ayten gibi olmasalar bile, ne Ayten'ler gibi yaşam mücadelesi veren insanlarımız var!..
  Ayten'e gerçekten üzüldüm. Yalan dünyada yüzüne gülmeyen, adaletini ve merhametini Ayten için esirgeyen Mevla, inşAllah ahiret yurdunda yüzüne güler.
  Daha fazla yazmak istemiyorum. Çünkü yazdıkça, günaha gireceğim galiba. Cenab-ı Hakk, nice Aytenlerin yar ve yardımcısı olsun. Yalan da olsa, madem bu dünyaya yaratılmışlar olarak gönderilirken Ayten gibilerin kaderlerine biraz adalet ve biraz merhametin merhemi sürülsün.
  Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnsanlığın erdemi insana ve yaşayan tüm varlıklara saygı ve sevgiden geçer mutlaka hikayeye konu olan Ayten kısacık ömründe şanssız bir ömür geçirmiş malesef bazı olaylar kişi ve bireylerin elinde olmadan cereyan ediyor ve kişi ve bireylerin seçme şansları olmuyor Ayten de bunlardan biri ama Ayten bu haliyle bile Bursa Şehrinin kalbini kazanmış ve bütün bursa onu ölümünden sonra gönüllerinde yaşatıyor .....saygılarımla değerli yorumunuz ve sayfa ziyaretinizden dolayı teşekkür ederim .

   Sil
 2. Ayten'i duymuştum ama heykeli olduğunu bilmiyordum.Bu güzel bilgilendirici yazı için teşekkür ederim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Doğup büyümüş olduğu kamberler semt meydanında Bursa Büyük Şehir Belediyesi tarafından Heykeli dikilmiştir
   ...değerli yorumunuz ve ziyaretiniz için teşekkürler .

   Sil
 3. İlginç ve renkli bir kimlikmiş Deli Ayten. Her şehirde, nice yaşanmışlıkları bünyelerinde sessizce barındıran, bizler onlara eğlenerek bakarken belkide onların için için bizlerle eğlendiği farklı insanlar var. Bir hayat hikayesine sayenizde ortak olduk. Başarılar diliyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. onlar kendi dünyalarında mutlular ya biz bizler kendi dünyamızı sorgulamalıyız aslında .değerli yorum ve sayfa ziyaretinizden dolayı teşekkür ederim ..

   Sil
 4. İlk kez duydum. Üzüldüm doğrusu. Her zaman önünden gelip geçtiğimiz kabristanın sakinlerinin arasında böyle ne hüzünlü gönül hikâyeleri vardır! Yaşarken mutlu çiftlere bakıp iç geçirerek can çekişmişlerdir. Bu dünyadan gözleri açık gitmişlerdir. Yazık!..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. malesef öyle arkadaşım kim bilir belkide onlarda kendi dünyalarında bizler gibi mutluydular kendisi Bursa Çarşı esnafının gülüydü .ALLAH rahmet eylesin mekanı Cennet olsun ..

   Sil

Makale ve Site Hakkında Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşırsanız Seviniriz..
We would appreciate it if you share your thoughts about the article and the site with us ..