YENİÇERİLER - TÜRK İMPAROTORLUĞUNUN SEÇKİN ASKERLERİ

YENİÇERİLER - TÜRK İMPARATORLUĞUNUN SEÇKİN ASKERLERİ. Yeniçeriler alevimi? Yeniçeriler bektaşimi? Yeniçeri Ocağı ve bektaşilik ilişkisi nedi...

YENİÇERİLER - TÜRK İMPARATORLUĞUNUN SEÇKİN ASKERLERİ.Yeniçeriler alevimi? Yeniçeriler bektaşimi? Yeniçeri Ocağı ve bektaşilik ilişkisi nedir? Yeniçeriler neden bektaşi? Yeniçeri ocağının piri kim? Yeniçeri ocağının özellikleri nelerdir? Yeniçerilerin sonu nasıl geldi? Yeniçerilerin Sonunun gelmesine sebep olan şeyler nedir? Yeniçerilere yasak olan şeyler nelerdir? Yeniçerilere evlenmek neden yasaktı? 

Osmanlı Yeniçeri Askeri
YENİÇERİLER
 İMPAROTORLUĞUNUN  SEÇKİN ASKERLERİ

Yeniçeriler Osmanlı (Türk) İmparatorluğunun seçkin elit askerleri idiler Sadece Sultan'a sadık özel dövüş makinesi gibiydiler zaman içinde kendi kendilerini yok ettiler.Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırlarının genişlemesi ile, artan asker ihtiyacını karşılamamaktaydı. Bunun üzerine yine 1. Murat
döneminde ve yine Çandarlı Kara Halil Hayreddin Paşa'nın çalışmalarıyla devşirme sistemine geçildi. Bu sisteme göre Balkanlar ve Anadolu'da yaşayan Hristiyan ailelerden Tercihen Balkanlar'da, Yunan, Arnavut ve Sırplar belli şartlara uyan ve yaşları 8-14 arasında değişen oğlanlar alınıyordu Avrupalılar tarafından kan vergisi olarak bilinen bu sistemin kendine has şartları vardı. Bu Şartlar;Bir birine 40 evden daha yakın hanelerden çocuk alınmaması;Ailede birden fazla erkek evlat Olması,Alınacak oğlanın bir kusurunun bulunmaması,Alınacak oğlanın yakışıklı olması. Ne çok uzun, ne çok kısa ne de herhangi bir sakatlığının bulunmaması,Zeki olması,İyi huylu olması idi. Seçilecek çocukların ileride idari görevler de alma ihtimaline karşı ince elenip sık dokunan bir seçim yapılmaktaydı.ve önce Türk ve İslam adetlerini öğrenmeleri için çocuğu olmayan Türk ailelere Veriliyordu.Yeniçeri Ocağı, Padişah’a bağlı Kapıkulu Ocakları’nın piyade kısmının büyük kısmını oluşturmaktaydı Sultan onları yanına aldı eğitti ve İslam'a yönlendirdi. Bu çocuklar Yeniçeri Oldu.Evlenmelerine ve çocuk babası olmalarına izin verilmedi. Hayatları sürekli eğitime Adanmıştı padişaha sadık askerler, sadece tek bir amaç için yetiştirildiler. Osmanlı imparatorluğunun gücünü yükseltmek ve sürdürmek İçin Mücadele Ettiler Yeniçeriler padişahın kişisel korumalarıydı. Yurt dışından alındıkları için Osmanlı halkına hiç bir zaman sempati Duymadılar Daha sonra güçlerinin farkında olan Yeniçeriler, padişahı kendilerine daha fazla ayrıcalıklar vermeye zorladı. Evlenmelerine izin verildi. İş yapmalarına izin verildi. Rütbeleri kalıtsal hale geldi Roma imparatorluğundaki Pretorian Muhafızlara benzer hale geldiler. Sultanları iktidara getirmek veya tahttan indirmek. gibi güçleri artık kendilerinde hissediyorlardı Sultanlan “kendi kölelerine tabi” olmaya öfkelendi Yeniçerilerin gücü de kendi ölümlerinin bir kaynağıydı. Haklarına sıkı sıkıya sarılıp padişahları kontrol ederek her türlü reforma direndiler. Evlilerin sıradan hayatına düşkün olmaları ve eğitim yerine iş ticaret yapmaları askeri yeterliliklerinin ve gücünün boşa gitmesine neden oldu Sonunda Osmanlı İmparatorluğu'na yük oldular. 19. yüzyılın ortalarında padişah, yıkımlarını lagv edilmelerini dikkatle planladı. Müthiş askeri güç yok edildiğinde. yüzlerce yeniçeri askeri idam edilmişti.

Yeniçeri Ocağı ve Bektaşilik ilişkisi nedir?

genel kanı yeniçeri ocağı'nın aynı zamanda bir bektaşi ocağı olduğudur. hacı bektaşi veli'nin yeniçeri ocağı'nın kurucusu olduğunu iddia edilir. hacı bektaş osmanlı devleti'nin orhan gazi zamanında ocağın kuruluşu için dua ettiği ve sembol olarak bir börk önerdiği söylenir.


Yeniçeriler neden Bektaşidir?

İ. H. Uzunçarşılı'nın ifadesine göre her sınıf ve sanatın piri olması geleneği ve piri olmayan bir mesleğin yaşayamayacağı düşüncesi doğrultusunda Hacı Bektaş-ı Veli'nin Yeniçeri Ocağı'na “Pir” olarak kabul edilmesiyle bu ilişki fiili olarak başlamıştır.

Yeniçeriler Alevi mı?

Yeniçeri Ocakları Yeniçeriler Alevimiydi ? Kesinlikle hayır Alevi Değildi; Çünkü, Yeniçeri Ocağını kuran Hacı Bektaş Veli değildir. Hacı Bektaş Veli, Miladi 1290 tarihinde hakka yürümüş ve ölmüştür. Yeniçeri Ocakları ise Hacı Bektaşı Velinin ölümünden yaklaşık 80 yıl sonra 1362 tarihinde kurulmuştur

Yeniçeri kime denir?
Yeniçeri ocağını Orhan Gazi kurmuştur. 1362 yılında Orhan Gazi tarafından kurulan Yeniçeri ocağı Padişah 2.Mahmut tarafından kapatılmıştır. II. Mahmut "Nizamıcedit" isimli asker ocağının kurulmasıyla 1826 tarihinde Yeniçeri ocağının varlığına son vermiştir.

Yeniçeri Ocağı neden isyan etti?
Bu isyanın sebebi ise Veziriazam İbrahim Paşa'yı istemeyen bazı kişiler tarafından kışkırtılan yeniçeri ağası tarafından çıkartılmış, uzun bir süreden beri sefere çıkılmadığından askerlerin sefer istemesi yüzünden çıkmıştır.

Yeniçeri Ocağının piri kim?
Hacı Bektaş, Osmanlı Devleti'nin askeri gücü olan yeniçeri ocağının piridir, piri sayılmıştır."

Yeniçeri ocağının özellikleri nelerdir?
Özellikleri. Yeniçerilerin diğer birliklere göre belirgin farklılıkları vardı. Sadece kendilerinin giydiği üniformalar vardı, düzenli olarak maaş alıyorlardı, müzikle yürüyorlardı (mehter), kışlalarda yaşıyorlardı ve ateşli silah kullanan ilk birliklerdi.


Osmanlı Yeniçeri Askeri
YENİÇERİLER

THE JANİSSARİES-THE ELİTE SOLDİERS OF THE

TURKİŞH EMPİRE

The Janissaries were the elite elite soldiers of the Ottoman (Turkish) Empire. They were just like a special fighting machine loyal to the Sultan, they destroyed themselves over time. With the expansion of the borders of the Ottoman Empire, they did not meet the increasing need for soldiers. Thereupon, during the 1st Murat period and again with the works of Çandarlı Kara Halil Hayreddin Pasha, the recruitment system was started. According to this system, from Christian families living in the Balkans and Anatolia Preferably in the Balkans, Greeks, Albanians and Serbs, boys between the ages of 8-14 and meeting certain conditions were taken. This system, known as blood tax by Europeans, had its own conditions. These conditions are; No children from households closer than 40 houses to each other; More than one male in the family The son to be taken has no fault, The boy to be taken is handsome. He was neither too tall nor too short nor had any disability, being intelligent, having good natures. A selection was made, which was scrutinized and often touched by the possibility of the children to be elected to take on administrative duties in the future. First, they were given to Turkish families who had no children to learn Turkish and Islamic customs. He took, educated and directed to Islam. These children became Janissaries and were not allowed to marry or have children. Their lives were devoted to continuous training. Soldiers loyal to the padisha were trained for one purpose only. To raise and maintain the power of the Ottoman empire. The Janissaries were the sultan's personal bodyguards. They never sympathized with the Ottoman people because they were taken from abroad. The Janissaries, who were aware of their power later on, forced the sultan to give them more privileges. They were allowed to marry. They were allowed to do business. Their rank became hereditary, and they became similar to the Pretorian Guard in the Roman empire. To bring the sultans to power or to depose them. Sultans were angry at being "subject to their own slaves".The power of the Janissaries was also a source of their own death. They resisted all kinds of reform by holding tightly to their rights and controlling the sultans. The fact that married people indulge in ordinary life and do business instead of education has caused their military competence and power to be wasted.They eventually burdened the Ottoman Empire. In the middle of the 19th century, the sultan carefully planned their demolitions to be lagged. When the formidable military power is destroyed. hundreds of defeated soldiers were executed.

Osmanlı Yeniçeri Askeri
YENİÇERİLER


COMMENTS

BLOGGER
Ad

"DARÜL KURRA" KUR'AN SCHOOL,6,"PİRAN" DECLARATİON,5,1826 YILI YENİ CERİ AYAKLANMASI,8,36 Osmanlı Sultanı,5,93 HARBİ VE BALKAN GÖÇMENLERİ,5,ACEM REIS CAMİİ,7,AÇIK NAMAZGAH (OPEN-AIR PRAYER PLACE,4,AHMET DAI CAMİİ,3,AHMET DAI MOSQUE,4,AK HUN İMPARATORLUĞU VE AKŞUVAR,5,AVRUPA HUN İMPARATORLUĞU,4,BALIBEY HANI,23,BATI HUN İMPARATORLUĞU VE PANU HAN,6,BEŞİKCİLER MOSQUE,7,BİLİNMEZLİK DOLU YOLLAR,9,BİR TARİH AYAĞA KALKIYOR,5,BRİEF HİSTORY OF BURSA,10,BURSA 3D PANORAMA 1326 MÜZESİ,20,BURSA BİZANS VE ROMA DÖNEMİ,4,Bursa Fatih sultan Mehmet Osmanlı karşı duran türbesi,1,Bursa Fatih sultan Mehmet Osmanlı karşı duran türbesi...,3,BURSA GÖÇ TARİH MÜZESİ,2,BURSA GÖÇ TARİHİ,14,BURSA GÖÇ TARİHi MÜZESİ.,1,BURSA IS THE CITY OF HISTORY AND EMPIRES,8,BURSA KALESİ SALTANAT KAPISI,2,BURSA KALESİ YER KAPI,1,BURSA KILIÇ KALKAN OYUNU,16,BURSA MEHTERAN TAKIMI,11,BURSA OSMANGAZİ Yİ ANMA VE FETİH ŞENLİĞİ,8,Bursa Osmanlı Muradiye medresesi...,2,Bursa osmanlı tarihi camii.,1,Bursa osmanlı tarihi camii..,2,BURSA TARİHÇESİ,9,BURSA ULU CAMİ,17,BURSA'DA BİZANS VE ROMA DÖNEMİ,2,BURSA'DA GEZİLECEK YERLER,1,BURSA'DA İLK AYAK İZLERİ,2,BURSA'NIN KISA TARİHCESİ,1,BÜYÜK HUN İMPARATORLUĞU,3,BÜYÜK HUN İMPARATORLUĞU METEHAN,5,CAKIRAĞA HAMAMI,12,CANDARLI İBRAHİM PAŞA HAMAMI,12,CEKİRGE SULTANS THERMAL BATH,2,CEM SULTAN TÜRBESİ,21,ÇEKİRGE SULTAN HAMAMI,3,ÇEKİRGE SULTAN KAPLICASI,5,DAYE OĞLU HAMAMI,4,DAYE OĞLU PUBLIC BATH,2,DAYEOĞLU HAMAMI,1,DEMİRTASPASA PUBLIC BATH,5,DEMİRTAŞ PASA HAMAMI,4,DEVLET.HATUN.TÜRBE,7,DEVLET.HATUN.TÜRBE.OSMANLI.SELCUKLU.PADİŞAH.SULTAN.EMPİRE.SARAY.OSMANGAZİ.ORHANGAZİ.,2,DEVLET.HATUN.TÜRBESİ,1,EBE GÜLBAHAR HATUN TÜRBESİ,12,EMİR SULTAN (MUHAMMED ŞEMSEDDİN,1,EMİR SULTAN (MUHAMMED ŞEMSEDDİN),6,EMİRSULTAN HAMAMI,7,ERTUĞRUL BEY,1,ERTUĞRUL BEY CAMİİ,14,ERTUĞRUL GAZİ,4,ESKİ İPEK HANI,6,ESKİ KAPLICA,3,ESKİCİ MEHMET DEDE AŞEVİ,2,ESTABLİSHMENT LEGEND OF BURSA,3,FATİH SULTANS MEHMED,2,FİDAN HAN,6,GATE,1,GEYVE HAN,8,GIRÇIK/CIKCIK HAMAM PUBLIC BATH,4,GÖKDERE MEDRESE,9,GREEN MOSQUE,2,GÜLRUH HATUN TÜRBESİ,13,GÜLŞAH HATUN TÜRBESİ,3,HACI SEVİNÇ MESCİDİ,3,HACIVAT VE KARAGÖZ ANITI,2,HAMZA BEY KÜLLİYESİ,4,HANİFE İSFENDİYAR CAMİİ,6,HARAÇÇI OĞLU MEDRESE,5,HAYVANAT BAHÇESİ.TARİHİ YERLER TARİHİ YAPILAR.MEDRESE.CAMİİ,1,HELVACI ACELE BACI KABRİ,2,HOCA TABİP (AYNALI CAMİİ,4,HOCA TABİP AYNALI CAMİİ,2,HUMA SULTAN TÜRBESİ,2,HÜSNÜ GÜZEL HAMAM.ÇAKIRHAMAM.DEMİRTAŞPAŞA HAMAMI.İNCİRLİ HAMAMI,1,HÜSNÜ GÜZEL HAMAMI,3,II MURAT BATH Madrasah kültür Medrese küllüye halvet,1,II.MURAD TÜRBESİ / ŞEHZADE ALAADDİN TÜRBESİ,14,IMARET-I ISA BEY MESJID,1,İBN-İ SİNA,3,İBNİ-BEZZAZ CAMİİ,9,İBRAHİM PAŞA (MAHKEME) HAMAMI,5,İNCİRLİ HAMAMI,1,İNCİRLİ.HAMAM.BATH.MÜZE.MOUSOLEUM.MOSQUE.CAMİ.HAN.TÜRBE,4,İNCİRLİ.HAMAMI,1,İNEBEY MEDRESESİ,6,İSA BEY CAMİİ,2,İVAZ PAŞHA CAMİİ,5,KADI (PERŞEMBE) HAMAMI,3,KAPAN HANI,6,Kaplıca bath hamam hüsnü güzel,2,KARA KADI CAMİİ,7,KARA TİMURTAŞ VE OĞULLARI,3,KARABAŞ-I VELİ DERGAHI,5,KARAGÖZ ANITI,2,KARAGÖZ MÜZESİ,7,KARASEYH MOSQUE,2,KEFEN SÜZEN CAMİİ,3,MAHKEME HAMAMI,1,MAUSOLEUM OF HATICE SULTAN,1,MAUSOLEUM OF MURAD I.THE SOVEREING,3,MAUSOLEUM OF OSMANGAZİ,9,MECNUNDEDE CAMİİ,3,MEYHANELI/CHICKEN MARKET PUBLIC BATH,1,MURAD I,2,MURADİYE (II. MURAD) CAMİİ,3,MURADİYE BATH,2,Muradiye Çandarlı Han türbe Sultan TanPınar II.Murat Şehzade,1,MURADİYE KÜLLİYE'Sİ,3,MURADİYE KÜLLİYESİ,5,MURADİYE'YE CAN VERENLER 1,5,MURADİYE'YE CAN VERENLER 2,7,MÜKRİME HATUN TÜRBESİ,4,NAKKAŞ (MINIATURIST),2,NAMAZGAH CAMİİ,4,OKÇU BABA TURBESİ,2,ORHAN BEY HAMAMI (AYNALI ÇARŞI),4,ORHAN GAZİ TÜRBESİ,12,ORUÇ BEY TÜRBESİ,5,OSMANGAZİ TÜRBESİ.,1,OSMANLI BURSA DARPHANESİ,7,Osmanlı devlet arması,1,OSMANLI EVİ MÜZESİ,1,OSMANLI EVİ MÜZESİ THE OTTOMAN HOUSE MUSEUM,6,Osmanlıdan günümüze tarihi ipek yolu hamamı..,1,Osmanli impartoru,1,OYLAT KAPLICA,1,PIRINÇ (RICE) KHANİRİNÇ HANI,1,SALTANAT KAPISI,3,SARAYLILAR TÜRBESİ MURADİYE KÜLLİYE'Sİ,5,SATI FAKİH CAMİİ,1,SELÇUK HATUN CAMİİ,5,SEYYİD USUL DERĞAHI,1,SITTI HATUN CAMİİ,3,SITTI HATUN SIBYAN MEKTEBİ,3,sultan Çandarlı Bursa Hisar Mollafenari semerkant kadızade,1,Sultan I.Murad (Hüdavendigar) tarafından...,1,SÜLEYMAN ÇELEBİ TÜRBESİ,5,ŞAİR AHMED PAŞA MEDRESESİ,5,ŞEHABETTİN PAŞA CAMİİ,2,ŞEHZADE AHMET TÜRBESİ,2,ŞEHZADE MAHMUD TÜRBESİ,4,ŞEHZADE MUSTAFA TÜRBESİ,5,ŞEKER HOCA CAMİİ,1,ŞEKER HOCA CAMİİ VE TÜRBESİ,3,ŞİRİN HATUN TÜRBESİ,2,TAHTAKALE KAPISI,4,tarihi ırgandı köprüsü..,2,TELEFERİK BURSA NIN DEYİŞEN YÜZÜ,1,THE BURSA CITADEL ITS RAMPARTS AND GATES,1,THE HOUSE OF THE KALANDERI,3,THE SOVEREIGN MOSQUE,2,TİMURTAŞ PAŞA TÜRBESİ,2,TOPHANE PARKI SAAT KULESİ,1,TUZ HAN,2,Türbe Fatih Sultan Mehmed'in eşi Şehzade Mustafa'nın Annesi Gülşah..,1,TÜRK ISLAM TARİH MÜZESİ,6,UFTADE MOSQUE ÜFTADE CAMİİ,3,UMUR BEY CAMİİ,3,UMUR BEY TÜRBESİ,3,UMURBEY HAMAMI,5,Unesco bursa,1,ÜÇ HANIM KIZLAR TÜRBESİ,3,ÜFTÂDE HAZRETLERİ,2,VELED-İ YANİÇ CAMİİ,3,VELEDİ-İ VEZİRİ CAMİİ,4,VELİ ŞEMSEDDİN CAMİİ,1,VEZİRİ ÜÇ KURNALI CAMİİ,2,YERKAPI Bursa Hisar,1,YEŞİL (THE GREEN) PUBLIC BATH,1,YEŞİL CAMİİ,5,YEŞİL HAMAMI,4,YEŞİL İMARETİ,2,YEŞİL TÜRBE THE GREEN MAUSOLEUM,6,YIGIT KOHNE CAMİİ,2,YIGIT KOHNE MOSQUE,2,Yıldırım Bayazıd Darüşşifası,2,YILDIRIM BAYEZID II. MURAD,1,YILDIRIM BAYEZİD TÜRBESİ,2,YILDIRIM BAYEZİT MAUSELOUM,3,YILDIRIM MEDRESESİ,3,ZİNDAN KAPI ZİNDAN (DUNGEON) GATE,1,
ltr
item
BURSA SEVDAM : YENİÇERİLER - TÜRK İMPAROTORLUĞUNUN SEÇKİN ASKERLERİ
YENİÇERİLER - TÜRK İMPAROTORLUĞUNUN SEÇKİN ASKERLERİ
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiDNsTDjoO-HvQ_E-S8M2F_RVeqCYWRvLGsbFL9rUe_bWqMUSvLmpu1wanjMFne1RCiG8cMxZGvpqRxdxTx9jV-UQyq_rJuWeTgejNgVJfKyk5a675eahVSbKLYwUsXntOPZoirR2y_M9ax/w320-h178/sunwoo-lee-13%252B%252B576x320s%25C4%25B1k%25C4%25B1%25C5%259Fm%25C4%25B1%25C5%259F.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiDNsTDjoO-HvQ_E-S8M2F_RVeqCYWRvLGsbFL9rUe_bWqMUSvLmpu1wanjMFne1RCiG8cMxZGvpqRxdxTx9jV-UQyq_rJuWeTgejNgVJfKyk5a675eahVSbKLYwUsXntOPZoirR2y_M9ax/s72-w320-c-h178/sunwoo-lee-13%252B%252B576x320s%25C4%25B1k%25C4%25B1%25C5%259Fm%25C4%25B1%25C5%259F.jpg
BURSA SEVDAM
https://www.bursasevdam.com/2021/12/yeniceriler-turk-imparatorlugunun-seckin-askerleri.html
https://www.bursasevdam.com/
https://www.bursasevdam.com/
https://www.bursasevdam.com/2021/12/yeniceriler-turk-imparatorlugunun-seckin-askerleri.html
true
833784981953211255
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts HEPSİNİ GÖR Devamını Oku Reply Cancel reply Delete By Home SAYFALAR POSTS HEPSİNİ GÖR SİZİN İÇİN ÖNERİLEN LABEL/ ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content